O Patronce Naszego Kościoła
Sześćset lat temu Władysław Opolczyk sprowadził pod Częstochowę węgierskich Paulinów, powierzając im przywiezioną z Rusi słynącą cudami ikonę. Ten cudowny obraz stał się sercem częstochowskiego sanktuarium i jest, wedle tradycji, namalowany na nazaretańskim stole przez Łukasza Ewangelistę. W 1430 r. podczas rabunku został on rozbity, a że farba nanoszona na odnowione drewno tajemniczo spływała, w końcu postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem skopiowano na płótno, które pokryło legendarne deski.
Ten Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej ma w sobie siłę, której nikt jeszcze nie potrafił wytłumaczyć, a dowodzą o tym tysiące wotów składanych w podzięce za cuda. Cennymi wotami ozdobione są całe ściany kaplicy; tylko przez ostatnie dwadzieścia lat uzbierano ich aż 18 tysięcy.
Ludzie od wieków zostawiają na Jasnej Górze swoje cierpienia. Dowodem tego są intencje wiernych, którzy modlą się o zdrowie dla umierających, o pokonanie nałogów, o wybaczenie zbrodni i odnalezienie zaginionych. Jeśli istnieją miejsca, w których gromadzą się nieszczęścia tego świata, należą do nich skrzynki z intencjami do Jasnogórskiej Madonny.
"Wielka Boga - Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico i Pani Jasnogórska (...) Niech wolno mi będzie dzisiaj od tych samych słów rozpocząć nowy jasnogórski Akt Oddania, który rodzi się z tej samej wiary, nadziei i miłości, z tradycji ojczystej, w której przez tyle lat uczestniczyłem, a równocześnie z nowych zadań, które za Twoją sprawą, o Maryjo, zostały powierzone mnie, niegodnemu człowiekowi, a równocześnie Twemu przybranemu synowi. O jakże wiele byłoby spraw, które przy tym spotkaniu powinienem był wyrazić, nazwać po imieniu. O jakże wiele byłoby ludów i narodów, o których chciałbym Ci tu powiedzieć, o Matko, po imieniu! Zawierzam Ci je wszystkie w milczeniu. Zawierzam Ci je wszystkie, o Matko, tak jak Ty sama najlepiej znasz i odczuwasz. Czynię to na miejscu wielkiego zawierzenia, skąd widać nie tylko Polskę, ale i Kościół cały w wymiarach krajów i kontynentów: cały w Twoim macierzyńskim Sercu. Ten Kościół cały, w świecie współczesnym i przyszłym, Kościół postawiony na drogach ludzi, ludów, narodów i ludzkości, ja, Jan Paweł II, jego pierwszy sługa, oddaję tutaj Tobie, Matce, i zawierzam z bezgraniczną ufnością."... Jasnogórska Matko Kościoła! Raz jeszcze oddaję Ci siebie w "macierzyńską niewolę miłości" wedle słów mego zawierzenia "Totus Tuus"! Oddaję Ci cały Kościół - wszędzie, aż do najdalszych krańców ziemi! Oddaję Ci ludzkość i wszystkich ludzi - moich braci. Wszystkie ludy i narody. Oddaję Ci Europę i wszystkie kontynenty. Oddaję Ci Rzym i Polskę, zjednoczone poprzez Twojego Sługę nowym węzłem miłości. Matko, przyjmij! Matko, nie opuszczaj! Matko, prowadź!...Tak Ojciec Święty Jan Paweł II w Nowym Akcie Oddania w 1979r. podczas I podróży do Polski zawierzył Maryi cały świat, Polskę, wszystkie ludy i narody.
Tak Matkę Bożą Częstochowską ukochał Papież i tak Ją kocha cała Polska i nasza parafia